Pracownik incognito, czyli 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, nim pozwolisz na anonimową strefę w Twoim ESN


Coraz więcej firm szuka nowych sposobów na poprawienie efektywności pracy i wprowadzenie bardziej otwartej kultury organizacyjnej. Duża część z nich decyduje się wykorzystać do tego celu wewnętrzne sieci społecznościowe dla pracowników (z ang. enterprise social network – ESN).

 

W korporacjach panuje powszechne przekonanie, że na forum pracownik powinien występować pod swoim imieniem i nazwiskiem. Taka transparentność ma wiele zalet, ale doświadczenie pokazuje, że warunek jawności onieśmiela wiele osób i nie zawsze sprzyja swobodzie wypowiedzi. W takich sytuacjach warto wydzielić w ESN specjalną strefę, gdzie pracownicy będą mogli występować anonimowo. Zanim jednak podejmiesz podobne kroki, warto mieć na uwadze kilka istotnych rzeczy.


1. Katalizator otwartego dialogu

 

Mogłoby się wydawać, że anonimowa strefa w ESN jest zaprzeczeniem bardziej otwartej komunikacji, która jest jednym z celów forum. Jednak doświadczenie pokazuje, że częściowa dyskrecja jest krokiem milowym na drodze do wielokierunkowej komunikacji i szczerego dialogu w firmie. Pozwala w pełni angażować wszystkich pracowników, bez względu na ich miejsce w strukturze organizacji. Jest też oznaką empatii i wyjścia naprzeciw potrzebom pracowników.


2. Perspektywa pracownika

 
Zanim zdecydujesz się uruchomić strefę incognito, warto wyraźnie powiedzieć na forum, że zdajesz sobie sprawę z tego, co pracownicy czują i jakie bariery dostrzegają w korzystaniu z wewnętrznej sieci. Postępując w ten sposób management przejawia swoje prawdziwe zainteresowanie tym, co pracownik myśli a z różnych przyczyn obawia się napisać. Paradoksalnie więc, aktywna anonimowa strefa to wyraz obustronnego szacunku i zaufania.

3. Efekt kuli śniegowej


Tematy zgłoszone w anonimowej strefie i opublikowane na forum pod profilem moderatora/opiekuna portalu, są wyraźnym sygnałem, że w firmie nie ma tematów tabu. Pracownicy wiedzą, że w przypadku trudniejszych zagadnień, przy których istnieje potencjalne ryzyko zabrania głosu, można wypowiedzieć się anonimowo. Ważne, jak w ich obliczu zachowa się kadra kierownicza. Ich reakcje będą bacznie obserwowane. Dzięki strefie incognito możesz spodziewać się zwiększonej aktywności i zaangażowania wśród pracowników.


4. Niektórzy pozostaną incognito


Pracownicy, korzystający z możliwości anonimowej wypowiedzi, to często użytkownicy, którzy wcześniej nie napisali ani słowa w ESN. Dla jednych funkcja incognito jest pierwszym krokiem do otwartej dyskusji na forum, dla innych być może na zawsze atrakcyjna pozostanie opcja anonimowa – podobnie jak w życiu, nie każdy ma gotowość do otwartego dialogu. Warto jednak docenić zaangażowanie. Możesz dowiedzieć się czegoś, o czym być może nigdy byś się nie dowiedział.


5. Strach ma wielkie oczy


Mówisz – anonimowa strefa, myślisz – trudne tematy i problemy. Oczywiście treści związane z systemem motywacyjnym czy innymi kłopotliwymi obszarami mogą się tam pojawić, jednak nie tak często, jak sobie wyobrażasz. Okazuje się, że tematy najliczniej zgłaszane przez pracowników to:

• proste pytania, których użytkownicy wstydzą się zadać na forum – „powinienem to wiedzieć, dlatego wolę o to nie pytać”
• tematy dotyczące procesów – pomysły na usprawnienia, problemy z systemami operacyjnymi, etc.
• propozycje nowych kierunków aktywności i rozwoju firmy, w tym też samego kanału ESN.


Czy uważasz, że anonimowa strefa sprawdziłaby się w Twojej organizacji? Czy Twoja firma jest gotowa na zwiększenie zaangażowania pracowników? Napisz co o tym myślisz w komentarzu poniżej tego artykułu!


Magdalena Muniak, Social Enterprise Consultant

Poznaj również 5 kroków efektywnego wdrażania wewnętrznego portalu społecznościowego.

Related Posts

One Reply to “Pracownik incognito, czyli 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, nim pozwolisz na anonimową strefę w Twoim ESN”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *